اندیشه » مراکز دینی و حوزوی » تعداد بازدید: ٢٩٦٧٤١
بنیاد فرهنگی امامت
امتیاز:

فقدان مرکزی تخصصی که به امر بنیادین امامت در حوزه‌های علمیه بپردازد، نیازهای روزافزون جامعه اسلامی و متأسفانه هجمه­‌های پیش رو از سوی مخالفان و معاندان امامت و ولایت، ضرورت تأسیس نهادی مستقل و تخصصی در حوزه امامت را بیش از پیش نمودار می­‌ساخت، تا ضمن پرنمودن خلأهای موجود، پاسخ­گوی نیازهای علمی، آموزشی و فرهنگی در داخل و خارج از کشور باشد.

گام­های نخست در این مسیر، پس از تأکیدات و حمایت­‌های مراجع عظام، با راه اندازی «درس خارج امامت» در سال 1383توسط حضرت آیت الله میلانی(دام عزه الشریف) رقم خورد و سپس «واحد احیای آثار امامت» زیر نظر ایشان آغاز به‌کار نمود.

پس از آن بود که با کسب مجوز­های رسمی و افتتاح «مرکز آموزش‌های تخصصی امامت اهل بیت (علیهم السلام)» و گزینش بیش از 50 طلبه، آموزش دروس امامت در حوزه، شکلی نظام‌مند یافت.

ضرورت توسعه تحقیقات با موضوع امامت و نیز احیای فرهنگ ولایت اهل بیت (علیهم السلام) در بین نخبگان و توده‌های مردم، سبب شد که ایده تأسیس مؤسسه‌ای جامع در این عرصه مدنظر قرار گیرد.

خوشبختانه با تأیید نهادها و مسئولان محترم جمهوری اسلامی که گسترش و تقویت مذهب حقه جعفری را سرلوحه کار خویش دارند، «بنیاد فرهنگی امامت» تأسیس گردید و به صورت رسمی کار خود را از سال 1387 آغاز کرد.

این مرکز به صورت غیر انتفاعی و با حمایت مادی و معنوی مراجع عظام و خیرین علاقه‌مند اداره می­‌گردد و متناسب با میزان امکانات‌، به توسعه فعالیت‌های خویش اقدام می­نماید.

فعالیت­های بنیاد :

بنیاد فرهنگی امامت در راستای مأموریت خویش، فعالیت­ها و برنامه­های ذیل را جهت نیل به اهداف تعریف شده، در دستور کار خود قرار داده است:

الف) حوزه آموزش :

1- برگزاری دوره­های رسمی سطح سه و سطح چهار امامت ویژه طلاب حوزه علمیه در قالب مرکز تخصصی امامت؛

2 - طراحی و برگزاری دوره‌های عمومی امامت ویژه سطوح مختلف علاقمندان در سراسر کشور در قالب دوره­های آشنایی، پایه و پودمانی؛

3 - برگزاری دوره­های روش تبلیغ، تدریس، مناظره با گرایش امامت؛

4 - ارائه خدمات مشاوره­ای به مؤسسات، محققین، کارشناسان امر؛

5 - استعدادسنجی و هدایت نخبگان به گرایش­های تحقیق، تدریس، تبلیغ و فعالیت­های اجرایی امامتی؛

6 - پشتیبانی و حمایت از فعالیت­های علمی ـ آموزشی در عرصه امامت؛

ب) حوزه پژوهش :

1 - انجام پژوهش­های تخصصی در قالب پژوهشکده امامت و گروه­های علمی ـ پژوهشی مربوطه؛

2 - پاسخ­گویی مستدل و علمی به سؤالات و شبهات مطرح شده در حوزه امامت؛

3 - تدوین و تألیف مقالات و کتب تخصصی در موضوعات مختلف امامت؛

4 - اجرای نشست­ها و همایش­های علمی ـ تخصصی در حوزه امامت؛

5 - تولید نشریات تخصصی امامت پژوهی؛

6 - راه­اندازی کتاب­خانه تخصصی امامت؛

7 - راه اندازی وب سایت تخصصی امامت؛

8 - شناسایی و پشتيباني علمي از شخصيت­هاي حقيقي، حقوقي و نيروهاي مستعد در عرصه امامت؛

ج) حوزه فرهنگی ـ تبلیغی :

1 - شناسایی ظرفیت­های انسانی، فرهنگی و گروه­های فعال جهت اجرای فعالیت­های امامتی؛

2 - ساماندهی امور تبلیغ و پیگیری اعزام مبلغین متخصص امامت؛

3 - برگزاری نشست­ها و برنامه­های عمومی با موضوع امامت؛

4 - ایجاد یا تقویت کتاب­خانه­های امامتی در مساجد، حسینه­ها و سایر اماکن عمومی؛

5 - حمایت از فعالیت­ها و برنامه­های فرهنگی ـ تبلیغی امامتی؛

6 - تهیه و توزیع بروشورها، جزوات و سایر اقلام فرهنگی امامتی؛

7 - برنامه­ریزی و برگزاری جشنواره­ها، مسابقات و سایر برنامه­های مؤثر فرهنگی با همکاری سایر نهادها؛

لازم به ذکر است، بنیاد امامت در راستای توسعه فعالیت­های خویش، اقدام به راه­اندازی نمایندگی­های فعال در سطح کشور و خارج از آن نموده است تا بتواند قدمی در حد وسع، جهت معرفی معارف ناب اهل­بیت علیهم السلام به جامعه مخاطب انجام دهد.توجه: از آنجا که درج مطالب در سایت "محبوبترین‌ها" برای همه کاربران آزاد می باشد، از همه کاربران محترم تقامندیم؛ در صورت مشاهده مطلبی خلاف واقع، غیرقانونی و یا منافی فرهنگ و اخلاق ایرانی و اسلامی در هر یک از پروفایل‌ها، از طریق بخش "تماس با ما" سایت مدیریت سایت را در جریان بگذارید.
 روابط عمومی سایت محبوبترین‌ها
Share
صفحه اصلی | ارتباط با ما | درباره ما | خبرنامه | جستجو | نقشه سایت | RSS
محبوبترین‌های سیاسی | محبوبترین‌های ورزشی | محبوبترین‌های هنری | محبوبترین‌های اقتصادی | محبوبترین‌های دانش | محبوبترین‌های اندیشه | محبوبترین‌های فرهنگ و ادب | محبوبترین‌های ارتباطات | محبوبترین‌های تاریخ و جامعه | محبوبترین‌های بهداشت

بنیاد فرهنگی امامت

محبوبترین‌ها,مشاهیر ایران,بیوگرافی نخبگان,جدیدترین اخبار,محبوبترین‌چهره‌ها,محبوبترین‌های سیاسی,محبوبترین‌های ورزشی,محبوبترین‌های هنری,محبوبترین‌های اقتصادی,محبوبترین‌های پزشکی,محبوبترین‌های فرهنگی,محبوبترین‌های دین و اندیشه,محبوبترین‌های رسانه و ارتباطات,محبوبترین‌های علم و دانش,محبوبترین‌های تاریخ و جامعه,