اندیشه » مراجع و بزرگان دینی » تعداد بازدید: ٢٩٨٥٦٢
عبدالله خائفی
امتیاز:
آیت الله عبدالله خائفی در سال 1309 در بندر انزلی در میان خانواده ای متدین و ارادتمند به خاندان پاك پیامبر صلی الله علیه و آله به دنیا آمد. پدر او در بازار شهر انزلی به كسب و كار مشغول بود و دارای سجایای اخلاقی فراوان بود؛ از جمله اینكه علاوه بر ماه رمضان، دو ماه رجب و شعبان را نیز روزه می داشت. مادر او نیز زنی پاك و مؤمن بود. او زمینی را كه مهریه اش بود، برای ساختن مسجد وقف كرد تا با همگان در اجر عظیم نماز جماعت سهیم شود.
دوران تحصیل

آیت الله خائفی تحصیلات خود را در شهر بندرانزلی آغاز كرد و پس از طی كردن دورة دبستان و دبیرستان به حوزه علمیه رشت رفت. حوزه علمیه رشت در آن روزگار با مدیریت مرحوم آیت الله سید مهدی رودباری و بعد از رحلت وی با مدیریت مرحوم آیت الله حاج سید محمود ضیابری اداره می شد. آیت الله خائفی دروس ادبیات و بخشی از معالم را در آن حوزه علمی به پایان برد و سپس عازم شهر مقدس قم شد تا از محضر استادان و فرهیختگان آن دیار عالم خیز بهره های فراوان ببرد.او در قم دروس سطح را به پایان برد و سپس به درس خارج استادان مشهور آن زمان، از جمله آیت الله العظمی بروجردی (ره) و آیت الله العظمی امام خمینی (ره) راه یافت.
وی با هجرت امام (ره) به تركیه، در آذر 1343 به حوزه علمیه نجف رفت تا از محضر استادان آن دیار نیز بهره مند شود پس از آن، سال ها در آن حوزة شریف و در كنار بارگاه ملكوتی امام علی علیه السلام زندگی كرد و در آذر سال 1370 به ایران اسلامی بازگشت.
استادان و دوستان
آیت الله خائفی در سالیان تحصیل خود به محضر عالمان بسیاری شرفیاب شد و از خرمن درس و عمل آنان خوشه های فراوان چید. او كه در حوزه علمیه رشت، بخشی از دروس مقدمات را نزد مرحوم مختار ظهیری فرا گرفته بود، در قم در درس شرح لمعه آیت الله ستوده (ره) و درس مكاسب محرمه آیت الله اردبیلی و در درس بیع آیت الله مشكینی حاضر شد و كفایه را از آیت الله مجاهدی آموخت.
با پایان یافتن دروس سطح در درس خارج فقه و اصول آیات عظام بروجردی (ره ) و امام خمینی (ره) شركت كرد. با رحلت آیت الله العظمی بروجردی (ره) و نیز اندكی پس از آن هجرت امام خمینی (ره) به تركیه، آیت الله خائفی برای ادامه تحصیل به حوزه علمیه نجف رفت و در درس آیت الله العظمی خویی (ره) حاضر شد، با ورود امام خمینی (ره) به نجف اشرف، وی دیگر بار در درس امام حاضر شد، ضمن اینكه در ایام تابستان به محفل درسی آیت الله العظمی حكیم (ره) می رفت.
آیت الله خائفی در دوران تحصیل خود با استادان و فضلای بسیاری رابطه دوستی داشت و دروس پیش آموخته را مباحثه می كرد كه از جمله آنان می توان به حجة الاسلام و المسلمین سید كاظم میرعبدالعظیمی و حجة الاسلام والمسلمین روح الله شاه آبادی اشاره كرد.
فعالیت های علمی و فرهنگی
استاد خائفی در سالهای عمر خود فعالیتهای بسیاری در زمینه علم و فرهنگ به جامعة شیعی عرضه داشته است. ایشان تاكنون كتابهای فراوانی را تألیف كرده از جمله:
تألیفات چاپ شده:
1ـ سیستم قضائی اسلام
2ـ راهنمای ارث
3ـ بحوث فی ولایة الفقیه
4ـ مذاكره و تنبیه فی ولایة الفقیه
5ـ ذكریات مشرقه عن حیاة و مواقف الامام الخمینی(ره)
تألیفات چاپ نشده:
1ـ محاضرات فی البیع و الخیارات(تقریرات درس حضرت امام خمینی(ره)
2ـ الخلل فی الصلاة (تقریریات درس حضرت امام(ره)
3ـ شرح علی الرسائل «الثلاث للامام الخمینی(ره)
4ـ الربا و تحلیله بالحیل الشرعیه علی ضوء مبنی الامام الخمینی(ره)
5ـ شرح علی العروة الوثقی از كتاب صلاة تا آخر عروة الوثقی (تقریرات درس آیت الله العظمی خوئی(ره)
6ـ تقریرات مناسك حج (تقریرات درس آقای خوئی)
7ـ كتاب ارث (تقریرات درس آقای خوئی)
8ـ بحوث فی القضاء
9 ـ بحوث فی القواعد الفقهیه
10ـ بحوث استدلالیه فی الاستفتائات القضائیه المستحدثه
11ـ مناسك حج
استاد خائفی در سال های حضور در نجف اشرف، بسیاری از كتب دورة سطح را تدریس كرد كه تدریس برخی از آنها بارها و سال ها ادامه داشت. وی هم اكنون به تدریس خارج فقه اشتغال دارد.
فعالیت های سیاسی
آیت الله خائفی پس از حضور در نهضت مقدس شهید نواب صفوی سالها در خدمت پیر مراد خویش امام خمینی(ره) بود. او در قم و نجف همواره مطیع امام(ره) بود و نهضت مقدس او را تأیید می كرد. از جمله فعالیتهای سیاسی او می توان به شركت داشتن در انتفاضه مردم عراق پس از حمله آمریكا به آن كشور اشاره كرد، در این انتفاضه كه بیشتر مردم عراق در آن شركت داشتند، ماهیت پلید رژیم صدام فاش شد، به گونه ای كه بسیاری از مردم عراق در شهرهای مقدسی چون نجف اشرف به خاك و خون كشیده شدند. در مقطع جنگ تحمیلی نیز او در شهر مقدس نجف بسیاری از جوانان متدین عراقی را كه با فشار رژیم بعثی راهی جنگ می شدند مخفی كرده و یا به خودداری از تیراندازی به سوی نیروهای ایرانی فرا می خواند.
آیت الله خائفی پس از بازگشت از عراق در قم سكنی گزید و هم اكنون ضمن اینكه از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم است، به تدریس خارج فقه و تربیت طلاب مستعد و فاضل اشتغال دارد.


توجه: از آنجا که درج مطالب در سایت "محبوبترین‌ها" برای همه کاربران آزاد می باشد، از همه کاربران محترم تقامندیم؛ در صورت مشاهده مطلبی خلاف واقع، غیرقانونی و یا منافی فرهنگ و اخلاق ایرانی و اسلامی در هر یک از پروفایل‌ها، از طریق بخش "تماس با ما" سایت مدیریت سایت را در جریان بگذارید.
 روابط عمومی سایت محبوبترین‌ها
Share

صفحه اصلی | ارتباط با ما | درباره ما | خبرنامه | جستجو | نقشه سایت | RSS
محبوبترین‌های سیاسی | محبوبترین‌های ورزشی | محبوبترین‌های هنری | محبوبترین‌های اقتصادی | محبوبترین‌های دانش | محبوبترین‌های اندیشه | محبوبترین‌های فرهنگ و ادب | محبوبترین‌های ارتباطات | محبوبترین‌های تاریخ و جامعه | محبوبترین‌های بهداشت

عبدالله خائفی

محبوبترین‌ها,مشاهیر ایران,بیوگرافی نخبگان,جدیدترین اخبار,محبوبترین‌چهره‌ها,محبوبترین‌های سیاسی,محبوبترین‌های ورزشی,محبوبترین‌های هنری,محبوبترین‌های اقتصادی,محبوبترین‌های پزشکی,محبوبترین‌های فرهنگی,محبوبترین‌های دین و اندیشه,محبوبترین‌های رسانه و ارتباطات,محبوبترین‌های علم و دانش,محبوبترین‌های تاریخ و جامعه,