ورزشی » توپ و تور » تعداد بازدید: ٣١٣٥٥١
فرهاد نظری‌افشار
امتیاز:
ملیت : ایرانی - قرن : 14 منبع :
فرهاد نظری‌افشار، عضو تیم ملی والیبال بزرگسالان، متولد اول خرداد 1363 در تهران است. نظري افشار متاهل و دانشجوي رشته تربيت بدني است. او اين ورزش را از سال 1377 در كانون واليبال اسلامشهر شروع كرده و در دسته يك تهران و ايران با اين تيم بازي كرده است و بعد از 4سال حضور در كانون واليبال اسلامشهر به خدمت مقدس سربازي رفته و در تيم ميلاد وزارت دفاع و بعد از آن در اتكا حضور داشته و پس از پايان سربازي 5 سال عضو تيم سايپا بوده و امسال هم با پيراهن تيم واليبال كاله در مسابقات شركت مي‌كند. نظري افشار 3 سال است كه عضو تيم ملي واليبال بزرگسالان ايران شده و جالب اين كه به تيم‌هاي ملي نوجوانان و جوانان دعوت نشده و مستقيم به تيم بزرگسالان فراخوانده شده است.او نیز یک پسر به نام امیر محمد دارد.
در ادامه شما می توانید مصاحبه ای که با نظری افشار صورت گرفته را بخوانید:
فرهاد نظري افشار در حال حاضر سوپراستار واليبال ايران است و اگر قبل از جام‌جهاني واليبال در ايتاليا دچار مصدوميت نمي‌شد، بي‌گمان تيم ملي ايران نتايج بهتري در اين تورنمنت بزرگ كسب مي‌كرد، اما بدشانسي نظري افشار، گريبان او و تيم ملي را گرفت تا تيم ايران در دور مقدماتي حذف شود.
تاكنون چه افتخاراتي را به دست آورده‌ايد؟

2 دوره قهرماني مردان آسيا و يك بار نايب‌قهرماني ملت‌هاي آسيا و 3 دوره قهرماني و يك دوره نايب‌قهرماني باشگاه‌هاي آسيا را با تيم پيكان تجربه كردم كه البته به عنوان بازيكن كمكي در خدمت اين تيم بودم. همچنين يك دوره بهترين و ارزشمندترين بازيكن آسيا همراه با تيم ملي واليبال ايران شدم و يك دوره بهترين بازيكن باشگاه‌هاي آسيا همراه با تيم پيكان در كشور امارات بودم. البته تمام اين افتخارات با زحمات مربيان و ديگر بازيكنان به دست آمده است و افتخار مي‌كنم كه در كنار آنها توانسته‌ام فرد مفيدي براي واليبال كشورم باشم و به اين آب و خاك خدمت كنم.

همراه با تيم ملي در جام جهاني ايتاليا شركت كردي. در مورد اين مسابقات صحبت مي‌كني؟

مسابقات جام جهاني در ايتاليا خيلي خوب بود و عملكرد مطلوبي داشتيم، اما حيف كه يك مقدار با بدشانسي همراه شديم و به هدفي كه داشتيم، نرسيديم.

چه هدفي را در اين مسابقات دنبال مي‌كرديد؟

هدفمان صعود از گروه بود. ما در ماه‌هاي گذشته تمرينات سخت و فشرده‌اي را پشت‌سر گذاشته بوديم و بازيكنان، كادر فني تيم ملي و مجموعه فدراسيون زحمت بسيار زيادي در اين مدت كشيده بودند تا بتوانيم از گروهمان صعود كنيم. مشتاق بوديم با تيم‌هاي بزرگ‌تر دنيا بازي كنيم و تجربه‌هاي جديدي به دست بياوريم. ما در اين رقابت‌ها موفق شديم تيم ملي ژاپن را بعد از چندين سال شكست دهيم و تا حدودي به هدفمان نزديك شديم و با بازي درخشاني كه مقابل ايتاليا داشتيم، ثابت كرديم كه مي‌توانيم جلوي تيم‌هاي بزرگ هم خوب كار كنيم و حتي فراتر از آسيا مطرح شويم. بايد به فكر جهاني‌شدن باشيم. در اين چند روزه كه به ايران برگشته‌ايم، عملكرد ما با رضايت مردم همراه بوده و هر كسي كه ما را مي‌بيند، از نمايش خوب تيم ملي واليبال در اين مسابقات صحبت مي‌كند. ما همواره تلاش مي‌كنيم تا دل مردم ايران شاد باشد.

انتظار عمومي اين بود كه مقابل مصر پيروز شويم، اما اين ديدار را باختيم. چرا چنين اتفاقي افتاد؟

ديدار با مصر اولين بازي ما در اين تورنمنت بود و استرس و اضطراب در بين بچه‌هاي ما زياد بود، چون بايد اين تيم را شكست مي‌داديم. ما 2بار به مصر و در همانجا باخته بوديم، اما در جام جايزه بزرگ در ژاپن اين تيم را برده بوديم كه البته پيروزي 3 بر 2 براي ما راضي‌كننده نبود و دنبال پيروزي با نتيجه بهتري بوديم. تيمي كه احتياط و استرس داشته باشد، تمركزش پايين مي‌آيد و توپ‌هاي خطا زياد مي‌زند به همين دليل نتوانستيم مصر را در جام جهاني ايتاليا شكست دهيم.

قبل از مسابقات مصدوم شدي و خيلي‌ها معتقد بودند ‌ اگر مقابل مصر به طور كامل بازي مي‌كردي، اين تيم را مي‌برديم. خودت در اين رابطه چه صحبتي داري؟

من 2 هفته بود كه به دليل آسيب‌ديدگي با بچه‌ها تمرين نمي‌كردم و 7 روز فقط به فيزيوتراپي و آب‌درماني مي‌رفتم تا بتوانم راه بروم، اما خودم مي‌خواستم به اين مسابقات برسم و همين تلاش و انگيزه باعث شد خيلي زودتر از حد انتظار به تيم برسم. در مسابقات تداركاتي قبل از جام‌جهاني كه در اتريش داشتيم، خيلي زحمت كشيدم تا به بچه‌هاي تيم ملي برسم و جايگاه اصلي‌ام را در تيم پس بگيرم. در اتريش يك گيم براي تيم ملي بازي كردم كه با درد زيادي همراه بود و همين شرايط ادامه داشت تا وارد ايتاليا شديم. به لحاظ بدني و تاكتيكي از بچه‌ها عقب بودم، اما مقابل مصر در تركيب اصلي تيم قرار گرفتم. بچه‌هاي تيم باور نداشتند كه به بازي‌ها رسيده‌ام و به همين دليل رعايت حالم را مي‌كردند. درد با من همراه بود و به همين دليل با احتياط و ترس كار كردم، اما بعد از بازي مصر تلاش بيشتري كردم و كارهاي سخت‌تري انجام دادم و به لطف دكتر تيم ترسم ريخت و بااعتماد به نفس بيشتري كار كردم. در بازي باايتاليا هم راحت كار كردم و تمريناتي كه در تهران داشتيم را به نمايش گذاشتم كه خدا را شكر در اين ديدار خوب كار كرديم، اما با بدشانسي روبه‌رو شديم و با اين كه در گيم پنجم 2 امتياز از حريف جلو بوديم، نتوانستيم ايتاليا را شكست دهيم.

خيلي‌ها معتقدند وقتي در گيم دوم ايتاليا 25 بر 10 مقابل ما پيروز شد، در گيم‌هاي سوم و چهارم با تمام قدرت مقابل ما بازي نكرد. اين فرضيه را قبول داري؟

ايتاليا تيم بسيار بزرگي است و تفاوت زيادي بين بازيكنان اصلي و ذخيره آنها نيست. ايتاليا يكي از تيم‌هاي بسيار خوب و مهد واليبال دنياست و مردم اين كشور واليبال را خوب مي‌فهمند و همان‌طور كه ديديد بازيكن پشت خط زن ذخيره آنها بهتر از بازيكن اصلي‌شان مقابل ما كار مي‌كرد. تيم ما هم همين شرايط را دارد و تفاوت چنداني بين بازيكنان اصلي و ذخيره نيست و شايد درصد محدودي از توانايي‌هاست كه باعث مي‌شود يك بازيكن بازي كند يا ذخيره باشد. ايتاليايي‌ها مقابل ما تمام نيروي خود را به كار بردند، چون دوست نداشتند در كشور خودشان تحت فشار باشند. آنها باور نمي‌كردند كه ما اين‌گونه ظاهر شويم و در 2 گيم آنها را تحت فشار قرار داده و بازي را ببريم.

اما بيننده تلويزيوني احساس مي‌كرد با تعويض‌هايي كه مربي ايتاليا بعد از گيم دوم داشت، انگار نمي‌خواست با تركيب اصلي‌اش مقابل ما بازي كند.

بعد از اين كه آنها تحت فشار قرار گرفتند، مربي ايتاليا همه كار كرد و بهترين نفراتش را در زمين گذاشت. تنها تيمي كه در آن گروه مقابل ايتاليا عالي ظاهر شد و گيم گرفت، ما بوديم. دوست داشتيم آنها ما را باور و حساب ويژه‌اي روي ما باز كنند كه همين‌طور هم شد و گيم پنجم را با بدشانسي باختيم.

قبل از بازي به پيروزي مقابل ايتاليا فكر مي‌كرديد؟

خير، به بردن ايتاليا فكر نمي‌كرديم، اما دوست داشتيم از آنها گيم بگيريم. ما اگر هر 3 گيم را با امتياز بالاي 20 به حريف مي‌باختيم، صعود مي‌كرديم و اگر يك گيم از ايتاليا مي‌گرفتيم باز هم صعود مي‌كرديم، اما گيم دوم را 25 بر 10 باختيم كه خيلي بد بود. در همان گيم دوم اگر 25 بر 17 مي‌باختيم، صعودمان قطعي بود ولي گيم دوم را خيلي بد باختيم. قبل از بازي با ايتاليا مربيان تيم مي‌گفتند هر تيمي هست، باشد ما بايد خوب كار كنيم و نتيجه بگيريم. ما همه تلاشمان را كرديم و 2 گيم هم گرفتيم، اما وقتي گفتند با اين نتيجه از گروه صعود نكرده‌‌ايم، تا ساعت 6صبح كسي خواب نداشت و امتيازهاي بازي را در ذهن‌مان مي‌شمرديم.

الان هم داريم هر روز به مردم جواب پس مي‌دهيم، اما آن مسابقات ديگر تمام شده و تمرينات‌مان را شروع كرده‌ايم. تورنمنت جهاني گذشت و بايد براي مسابقات گوانگجو آماده شويم، چون هدفمان در گوانگجو كسب خوشرنگ‌ترين مدال بازي‌هاست.

در مورد اسپك همداني كه مقابل ايتاليا زدي، صحبت مي‌كني؟

آن صحنه در شرايط خاص پيش آمد. من زودتر از توپ پريدم و تنها مي‌توانم توپ را جا بيندازم يا اسپك همداني بزنم. البته در ليگ خودمان هم زده بودم. به هر حال در آن صحنه اين روش را انتخاب كردم. خيلي كم پيش مي‌آيد كه چنين اسپكي بزني، اما مقابل ايتاليا پيش آمد و زدم.

انگار براي آنها هم خيلي جالب بود، چون تلويزيون ايتاليا چندين بار آن صحنه را نشان داد.

نمي‌دانم، من هنوز فيلم آن بازي را نديده‌‌ام، اما فكر مي‌كنم يكي از صحنه‌هاي جالب جام‌جهاني بود و كمتر چنين شرايطي پيش مي‌آيد.

براي اولين بار در مسابقات جهاني شركت كرديد. سطح بازي‌ها را چطور ديديد؟

نمي‌شود سطحي براي اين بازي‌ها قائل شد، چون مسابقات جهاني بود و رقابت‌هاي جهاني در بالاترين سطح برگزار مي‌شود. مسابقات جهاني و المپيك اوج سطح كيفي رقابت‌هاي واليبال است.

به نظر شما ايران در سطح جهاني واليبال هست؟

بايد نگاهمان جهاني باشد و جهاني تمرين كنيم. با اين بازي‌هايي كه به نمايش گذاشتيم، نشان داديم كه مي‌توانيم مقابل خيلي از تيم‌ها حرفي براي گفتن داشته باشيم.

سطح مسابقات ليگ ايران را چطور مي‌بيني؟

در حال حاضر مثل سابق نيست كه 2 تيم در واليبال ايران قطب باشند، چون چندين باشگاه در اين رشته سرمايه‌گذاري كرده‌اند و بازيكنان خوب در تيم‌ها پخش شده‌اند. ليگ خوبي داريم و بازيكنان خارجي خوبي هم در ليگ ما شركت مي‌كنند. سال گذشته ليگ خوبي داشتيم. اميدوارم امسال هم ليگ خوبي داشته باشيم، اما مانند سال 88 طولاني نشود، چون به بچه‌هاي ملي‌پوش فشار زيادي مي‌آيد.

بازيكنان ملي‌پوش نياز به استراحت و ريكاوري دارند تا از اين ورزش زده نشوند و با روحيه، انرژي و جسم سالم‌تر در اردوهاي تيم ملي حاضر شوند.

وضعيت واليبال پايه ايران را چطور مي‌بينيد؟

بايد در تيم‌هاي پايه سرمايه‌گذاري بيشتري شود. من از كانون واليبال اسلامشهر آمدم كه الان بهترين كانون واليبال ايران است و از همان كانون در حال حاضر 5 نفر عضو تيم ملي هستند. بايد به تيم‌هاي پايه بيشتر بها بدهند و امكانات بيشتري در اختيارشان بگذارند، چون همين جوان‌ها آينده‌ساز واليبال ايران هستند. ما نبايد فقط نوك قله را ببينيم و بايد به تيم‌هاي پايه و بخصوص مربيان آنها هم توجه شود.

وضعيت تيم‌هاي ملي پايه را چطور ارزيابي مي‌كنيد؟

تيم ملي نوجوانان ما شرايط خوبي دارد، اما زياد اين تيم را نديدم. تيم ملي جوانان در كنار ما تمرين مي‌كرد و با هم اردو داشتيم كه واقعا خوب كار مي‌كردند و لياقت آنها قهرماني آسياست.

به لژيونر شدن فكر مي‌كني؟

من سال گذشته از الشباب امارات پيشنهاد داشتم و پول خيلي خوبي هم مي‌دادند، اما دوست داشتم در كشور خودم باشم و كنار خانواده‌ و دوستانم زندگي كنم. لژيونر شدن فقط در تيم‌هاي معتبر اروپايي خوب است و به كسي هم پيشنهاد نمي‌كنم كه در تيم‌هاي عربي بازي كند. اگر پيشنهاد اروپايي باشد، مي‌پذيرم البته اگر بدانم پيشرفت مي‌كنم.

بازيكنان ديگر تيم ملي در حد حضور در ليگ‌هاي معتبر اروپايي هستند؟

بله، تمام بچه‌هاي تيم ملي ازجمله سعيد معروف، محمد محمدكاظم، زريني، موسوي و نادي مي‌توانند راحت در تيم‌هاي اروپايي بازي كنند. ما از صحنه رقابت‌هاي جهاني دور هستيم و اگر حضور بيشتري در مسابقات جهاني داشته باشيم، تمام بازيكنان تيم ملي ما مي‌توانند در اروپا بازي كنند.

تيم‌هاي باشگاهي ما خوب پول مي‌دهند؟

هر كسي به اندازه‌اي كه كار مي‌كند، پول مي‌گيرد اما آدم در ورزش حرفه‌اي از آينده خودش خبر ندارد و در صورت مصدوميت شديد معلوم نيست چه اتفاقي براي او مي‌افتد.

چرا در فوتبال پول بيشتري وجود دارد؟

فوتبال ورزش اول ايران است و مخاطبان بسيار زيادي دارد و طبيعي است كه پول بيشتري در آن جابه‌جا شود. اگر در ورزش‌هاي ديگر سرمايه‌گذاري كنند، خيلي راحت مي‌توانيم در آسيا حرف اول را بزنيم.

براي خودت پول چقدر مهم است؟

در جامعه ما پول خيلي مهم است، اما پول فقط براي اين كه آدم محتاج كسي نباشد، خوب است بخصوص براي ما كه شغل ديگري نداريم بايد بيشتر به فكر باشيم، چون عمر قهرماني محدود است.

بزرگ‌ترين افتخار زندگي‌ات را مي‌گويي؟

اين كه در تيم ملي كشورم هستم و با وجود اين همه بازيكن خوب، در تيم ملي ايران بازي مي‌كنم كه بزرگ‌ترين افتخار براي من است.

و بزرگ‌ترين اتفاق زندگي‌ات؟

آشنايي با همسرم و تولد پسرم، اميرمحمد كه خيلي برايم عزيز است.

به پسرت توصيه مي‌كني كه واليباليست شود؟

اميرمحمد الان 3 ساله است و نمي‌دانم در آينده به او توصيه مي‌كنم واليباليست شود يا نه، اما اگر درس بخواند، بهتر است.

تحصيلات براي ورزشكاران چقدر مهم است؟

خيلي اهميت دارد، چون باعث مي‌شود آگاهي ورزشكار نسبت به رشته‌هاي مختلف بالا برود و سطح ديد وسيع‌تري داشته باشد. من دانشجوي رشته تربيت بدني هستم و سعي مي‌كنم همواره بيشتر بدانم و بياموزم.

فكر مي‌كني آدم معروفي هستي؟

نمي‌دانم اما فكر مي‌كنم معروف باشم، چون جزو 15نفري هستم كه افتخار پوشيدن پيراهن تيم ملي ايران را دارم.

شما كه آدم معروفي هستيد، لطف استادان دانشگاه شامل حالتان نمي‌شود تا راحت نمره بگيريد؟

بعضي از استادان رشته‌هاي عملي لطف دارند اما بايد درسم را بخوانم. درس خواندن فقط مدرك گرفتن نيست و به همين دليل دنبال كسب دانش هستم.

شاگرد تنبل كه نيستيد؟

نه، هميشه سعي مي‌كنم جزو شاگردان خوب دانشگاه باشم. نه زرنگ هستم و نه تنبل، اما براي درس خواندن هميشه وقت كم مي‌آورم.

همسرتان چه نقشي در موفقيت شما داشته است؟

بزرگ‌ترين نقش را در موفقيتم همسرم و پدر و مادرم داشته‌اند. در روزهاي اوج ورزش حرفه‌اي همسرم كنارم بود تا به اين موفقيت‌ها برسم. زندگي با يك ورزشكار سخت است، چون سفر و دوري زياد دارد و در لحظاتي كه به ما نياز هست، كنار خانواده نيستيم. از همسرم تشكر مي‌كنم كه اين شرايط را تحمل مي‌كند.

زن ذليل هستي؟

كي نيست؟ مگر من مرد نيستم؟ همه مردها زن ذليل هستند و هر كسي بگويد زن ذليل نيست، دروغ مي‌گويد.

بزرگ‌ترين آرزويي كه داري؟

اين كه بتوانم پدر خوبي براي پسرم و مرد خوبي براي همسرم و فرزند خوبي براي خانواده‌ام باشم.

بزرگ‌ترين حسرتي كه داري؟

حسرتي ندارم، اما دوست دارم دوباره به عقب برگردم تا بيشتر به خانواده‌ام برسم، چون ورزش وقت زيادي براي ما نمي‌گذارد تا به خانواده‌مان برسيم.

به شعر علاقه داري؟

علاقه دارم اما وقت نمي‌كنم شعر بخوانم.

موسيقي چطور؟

خيلي علاقه دارم، اما وقت ندارم ياد بگيرم. دوست دارم خودم در اين رشته كار كنم، اما فقط موسيقي گوش مي‌كنم. من مشتاق ياد گرفتن هستم و دوست دارم خودم ساز بزنم يا اين كه به 2 زبان دنيا صحبت كنم، اما وقت اين كارها را ندارم.

ورزش حرفه‌اي واقعا وقتي براي آدم نمي‌گذارد. يك زمان مي‌گفتند وقت طلاست و آن روزها نمي‌دانستيم چه مي‌گويند و مي‌گفتيم وقت طلا نيست، اما الان مي‌گويم واقعا وقت طلاست.

اهل كتاب خواندن هستيد؟

رمان زياد مي‌خوانم. به نويسنده خاصي علاقه ندارم، اما در مسافرت‌ها و اردوها رمان زياد مي‌خوانم.

فيلم چقدر مي‌بيني؟

به خاطر پسرم فقط كارتون نگاه مي‌‌كنم و همه كارتون‌ها را حفظ هستم.

تا چه زماني واليبال بازي مي‌كنيد؟

تا زماني كه در اوج باشم و بتوانم خوب و موثر بازي كنم.

به مربيگري علاقه داري؟

علاقه دارم اما دوست دارم بعد از بازيگري كمتر كنار واليبال باشم. مي‌خواهم كنار خانواده باشم و تفريح كنم و از زندگي لذت ببرم.


توجه: از آنجا که درج مطالب در سایت "محبوبترین‌ها" برای همه کاربران آزاد می باشد، از همه کاربران محترم تقامندیم؛ در صورت مشاهده مطلبی خلاف واقع، غیرقانونی و یا منافی فرهنگ و اخلاق ایرانی و اسلامی در هر یک از پروفایل‌ها، از طریق بخش "تماس با ما" سایت مدیریت سایت را در جریان بگذارید.
 روابط عمومی سایت محبوبترین‌ها
Share

صفحه اصلی | ارتباط با ما | درباره ما | خبرنامه | جستجو | نقشه سایت | RSS
محبوبترین‌های سیاسی | محبوبترین‌های ورزشی | محبوبترین‌های هنری | محبوبترین‌های اقتصادی | محبوبترین‌های دانش | محبوبترین‌های اندیشه | محبوبترین‌های فرهنگ و ادب | محبوبترین‌های ارتباطات | محبوبترین‌های تاریخ و جامعه | محبوبترین‌های بهداشت

فرهاد نظری‌افشار

محبوبترین‌ها,مشاهیر ایران,بیوگرافی نخبگان,جدیدترین اخبار,محبوبترین‌چهره‌ها,محبوبترین‌های سیاسی,محبوبترین‌های ورزشی,محبوبترین‌های هنری,محبوبترین‌های اقتصادی,محبوبترین‌های پزشکی,محبوبترین‌های فرهنگی,محبوبترین‌های دین و اندیشه,محبوبترین‌های رسانه و ارتباطات,محبوبترین‌های علم و دانش,محبوبترین‌های تاریخ و جامعه,