سیاسی » مقامات امنیتی و دفاعی » تعداد بازدید: ٣١٠١٠٥
حسین دهقان
امتیاز:
حسین دهقان
تاریخ تولد: 1336
محل تولد: شهرضای اصفهان
نام پدر: یدالله
متأهل و دارای سه فرزند
سوابق تحصیلی:
- لیسانس مهندسی متالوژی دانشگاه تهران

- فوق لیسانس مهندسی متالوژی دانشگاه تهران
- دکترای مدیریت دولتی دانشگاه تهران
سوابق آموزشی:
تدریس در دانشگاه های امام حسین (ع)،مالک اشتر، دانشگاه عالی دفاع ملی، دانشگاه علامه طباطبائی، دانشگاه آزاد اسلامی.
سوابق مدیریتی و اجرائی:
- ورود به سپاه از آغاز پیروزی انقلاب اسلامی- فرمانده سپاه تهران سال 61

- فرمانده منطقه یکم ثارا.. و قرارگاه عملیاتی ثارا.. 65-63
- قائم مقام فرمانده نیروی هوایی سپاه 69- 65
- فرمانده نیروی هوایی سپاه 71- 69
- جانشین رئیس ستاد مشترک سپاه 75- 71
- مدیرعامل بنیاد تعاون سپاه 76- 75
- قائم مقام وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح 82- 76
- مشاورعالی وزیردفاع 83- 82
- معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران 88- 83
- جانشین رئیس و دبیر کل مرکز مطالعات راهبردی دفاعی نیروهای مسلح ج.ا.ایران 89- 88
- دبیر و رئیس کمیسیون سیاسی- دفاعی و امنیتی مجمع تشخیص مصلحت نظام 92-89

- مشاور رئیس مجلس شورای اسلامی92-89***

دکتر حسین دهقان در طول بیش از 33 سال حضور و خدمت در نیروهای مسلح کشور با قرار گرفتن در سطوح عالی فرماندهی در بخشهای مختلف و متنوع ستادی ، عملیاتی، امنیتی، تحقیقاتی،علمی، صنعتی و پشتیبانی دارای اشراف مناسبی بر نیازمندیها، اقتضائات و الزامات حیاتی نیروهای مسلح در سطوح داخلی وبین المللی می‌باشد.
دکتر دهقان در مقام فرماندهی سپاه تهران در سالهای دهه 60 که تحولات بسیار مهمی در حوزه های اجتماعی، سیاسی و امنیتی درمرکز کشوردر جریان بود ضمن قرار گرفتن درجایگاه مدیریت شرایط بحرانی ناشی از تحرکات ضد انقلاب، نقش تعیین کننده ای در ایجاد امنیت پایدار در تهران ایفا نمود. در این راستا وی با فرماندهی سپاه یکم وقرار گاه عملیاتی ثارا... در سالهای دفاع مقدس، فرماندهی عالی مجموعه یگانهای رزمی استان تهران را عهده دار شد. پیروزیهای غرور آفرین لشکرها و تیپهای این استان در عملیاتهای متعدد نشان روشنی از شایستگیهای ایشان در مقام فرماندهی یگانهای عملیاتی به حساب می آید.
فرماندهی نیروی هوایی سپاه که اولین یگان بهره بردار از موشکهای زمین به زمین در مجموعه نیروهای مسلح بود ضمن به محک زدن توانمندی ایشان در توسعه و هدایت یک یگان رزمی نوین که تجربه مشابهی در کشور نداشته است، قدرت فرماندهی و مدیریت وی در هدایت عملیاتی یکی از مؤثرترین یگانهای رزمی نیروهای مسلح را به نمایش گذاشت.
دکتر دهقان در طول سالهای پس از پایان دفاع مقدس با پذیرش مسئولیت جانشینی ستاد مشترک سپاه و بنیاد تعاون این نهاد انقلابی در سازماندهی جدید سپاه متناسب با شرایط پس از جنگ و همچنین فعال سازی ظرفیتهای سپاه در حوزه سازندگی و خدمات رسانی به کارکنان آن نیز پایه گذار فعالیتها و اقدامات نوینی در کشور گردید.
حضور دکتر دهقان در جایگاه جانشینی وزیر دفاع و پشتیبانی مسلح در دولتهای هفتم و هشتم ونقش تاثیر گذار وی در ورود بخش دفاعی کشور به عرصه جدیدی از قدرت سازی در حوزه های سخت و نرم در ردیف ارزشمند ترین فعالیتهای ایشان در طول سالهای حضور وی در نیروهای مسلح می باشد. نقش تعیین کننده وی در تحول قابل ملاحظه ای که حد فاصل سالهای 76 تا 84 در بخشهای طراحی و تولید تجهیزات و اقلام دفاعی در زمینه های موشکی، دریایی،فضایی،هوایی و هوشمند سازی سامانه های مختلف نظامی در وزارت دفاع به وقوع پیوست مورد تاکید و تایید مدیران و متخصصان صنعت دفاعی کشور می باشد.
در کنار موارد عنوان شده دو شاخصه محوری و بسیار ارزشمند ایشان را به بهترین گزینه برای تصدی این وزارتخانه استراتژیک مبدل می سازد.اول، حضور 5 ساله در جایگاه ریاست بنیاد شهید وامور ایثارگران و دوم جایگاه علمی وی در مقام استادی دانشگاه می باشد.
سالهای حضور دکتر حسین دهقان در بنیاد شهید و امور ایثارگران که به بیان قاطبه ایثارگران معزز از آن باید به عنوان سالهای طلایی مدیریت در این نهاد نام برد، صرف نظر از ارزشهای معنوی و مدیریتی آن ،زمینه بسیار مناسبی را برای آشنایی و بهره گیری مستقیم ایشان از مهمترین و اصلی ترین مولفه قدرت در جمهوری اسلامی ایران یعنی فرهنگ ایثار و شهادت فراهم آورد. بی شک این تجربه برای فردی که مسئولیت اصلی آن در دولت، کمک به قدرت سازی و پشتیبانی از نیروهای مسلح است ،ذخیره کم نظیری می باشد که اثرات مشعشع آن بزودی در بخش دفاعی کشور بروز و ظهور خواهد یافت. ادغام سه نهاد متولی امور ایثارگران با فرهنگ‌های سازمانی متفاوت در قالب یک سازمان منسجم و توانمند در این سال‌ها نشانگر توانایی سازماندهی ایشان در تراز ملی می‌باشد.
سوابق تحصیلی ایشان در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته‌های صنعتی و جایگاه علمی وی به عنوان استاد دانشگاه موجب سرعت یافتن و ارتقاء ارتباط هدفمند همکاری صنعت دفاعی با دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی کشور خواهد شد. آشنایی وی با اصول مدیریت بنگاه و بخش خصوصی که در طول مسئولیت وی در بخش اقتصادی ستاد اجرایی فرمان امام حاصل شده است در کنار ویژگی‌های ذکر شده، لوازم مورد نیاز برای تحقق یکی از اهداف کلان دولت یازدهم که توسعۀ نوآوری در قالب همکاری دولت، صنعت و دانشگاه است را مهیا خواهد ساخت.
اگرچه در طول سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی همواره افراد توانمندی مسئولیت وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح را برعهده داشته اندو هریک منشاء تحولات ارزشمندی در این وزارتخانه حساس بوده‌اند. لیکن گزینه انتخابی از سوی دولت تدبیر و امید برای تصدی این وزارتخانه یعنی دکتر حسین دهقان به دلایلی که ذکر آن رفت واجد ویژگیها و ظرفیتهای متفاوتی است که ایشان را به عنوان مطلوب‌ترین گزینۀ تصدی این وزارت در شرایط موجود متمایز می‌سازد.
به نظر می رسد شایستگی های دکتر حسین دهقان در ارزیابی نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی نیز مورد تأیید قرار گرفته بطوریکه وی تنها گزینه بدون مخالف در جریان رأی اعتماد مجلس شورای اسلامی به وزرای پیشنهادی رئیس جمهور محترم می باشد.


توجه: از آنجا که درج مطالب در سایت "محبوبترین‌ها" برای همه کاربران آزاد می باشد، از همه کاربران محترم تقامندیم؛ در صورت مشاهده مطلبی خلاف واقع، غیرقانونی و یا منافی فرهنگ و اخلاق ایرانی و اسلامی در هر یک از پروفایل‌ها، از طریق بخش "تماس با ما" سایت مدیریت سایت را در جریان بگذارید.
 روابط عمومی سایت محبوبترین‌ها
Share

صفحه اصلی | ارتباط با ما | درباره ما | خبرنامه | جستجو | نقشه سایت | RSS
محبوبترین‌های سیاسی | محبوبترین‌های ورزشی | محبوبترین‌های هنری | محبوبترین‌های اقتصادی | محبوبترین‌های دانش | محبوبترین‌های اندیشه | محبوبترین‌های فرهنگ و ادب | محبوبترین‌های ارتباطات | محبوبترین‌های تاریخ و جامعه | محبوبترین‌های بهداشت

حسین دهقان

محبوبترین‌ها,مشاهیر ایران,بیوگرافی نخبگان,جدیدترین اخبار,محبوبترین‌چهره‌ها,محبوبترین‌های سیاسی,محبوبترین‌های ورزشی,محبوبترین‌های هنری,محبوبترین‌های اقتصادی,محبوبترین‌های پزشکی,محبوبترین‌های فرهنگی,محبوبترین‌های دین و اندیشه,محبوبترین‌های رسانه و ارتباطات,محبوبترین‌های علم و دانش,محبوبترین‌های تاریخ و جامعه,